Pavasara nakts mistērijas

Kļūdas ziņojums

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls menu_set_active_trail() (rinda 2385 no /home/olinslv/public_html/tda-zile.lv/includes/menu.inc).

Zied kastaņi un ceriņi, un mēs  devāmies pretī  „ Pavasara nakts mistērijām” – deju lieluzvedumam Valkas pilsētas estrādē, kas savu pirmizrādi piedzīvoja 23.maijā. Kā stāsta šī projekta idejas autori,  tad uzvedumā iecerēts  parādīt  seno tradīciju  aprises,  notikumus senlatviešu mājas pagalmā un debesīs, mazāk zināmus pavasara svētkus - Jurģus, kā arī Valpurģu nakti, kas, līdzīgi Jāņiem, ir auglības vairošanas svētki. Taču atsevišķās "Pavasara nakts mistērijas" daļās tiks izdancotas norises tirgū un krogā. Zīlei ir tas gods strādāt ar Jāni Purviņu un dejot „Blusu krogā”. Kā stāsta senas leģendas, tad tieši Valkas pusē esot bijis  krogs ar tieši tādu nosaukumu, lustīgām izdarībām, svētku svinēšanu, svarīgu lēmumu pieņemšanu, līgumu slēgšanu un, protams, arī ar kaislībām, brandavīna iemalkošanu un dūru izvicināšanu.

Pirms došanās uz Valku, rīta rosmes vietā pieslīpējam un atkārtojam deju soļus, lai koncertā viss ir skaisti, labi un precīzi. Un tad jau ceļš uz Valku. Pilsētā tiekam sagaidīti ar siltu un gardu zupu, kas dod spēku mēģinājumiem. Pavasaris savā būtībā ir ne tikai skaists un jaunas dzīvības pilns, bet sagādā arī pārsteigumus. Un šādu pārsteigumu saņemam arī mēs – pamatīgu lietus dušu, kas nerimstas vairāku stundu garumā, taču tas nemazina dejot prieku. Gluži otrādi – dod papildus stimulu - kustēties straujāk un smaidīt vairāk, un deja uzvar lietu. Tiesa, Valkas estrādes dēļu grīda gan nav tik „pretimnākoša” – sāk slīdēt kājas, klūpam, pakrītam, piezogas uztraukums par  iepriekš mežģītajām potītēm, bet te laikā un vietā ir partnera atbalsts un izpalīdzīgā roka.

Pēc mēģinājuma sasildāmies, atpūšamies un  gatavojamies koncertam. Lietus mitējies, pamālē sārtojas debesis un riet saule. Debesis ir  skaistās nokrāsās, un gaisā virmo kaut kas netaustāms un īpašs. Varbūt tā tiešām ir Pavasara nakts mistērija ar  dejotāju „sildaplīti” (kolektīvs sasildīšanās veids, kad sastājamies aplī, viens otram cieši, cieši piespiežamies, un patiesi paliek siltāk!), uzmundrinājumiem, smiekliem un jauku apcelšanos, lustīgiem dančiem (un dažiem no mums šķita, ka tas viss tik ātri paskrēja, ka pielavījās pat tāda kā mazuma sajūta- gribējās vēl mazliet uzdancot!), partnera atbalstu, mirdzošām acīm, dejot prieku, pozitīvām emocijām, fantastisku piedzīvojumu un kaut ko tik ļoti vārdos neaprakstāmo, kas iekustina tās īpašās sajūtas... Un, protams, arī mūsu mīļie un svarīgākie atbalstītāji skatītāju rindās –  vadītāja Vita un  Artis ar ģimeni. Lai redzētu, kā tad Zīlei iet „Pavasara nakts mistērijās” , daži skatītāji ceļu uz Valku bija mērojuši ar vilcienu!

 Uzvedumā piedalījās teju 1000 dejotāju no Latvijas labākajiem tautas deju kolektīviem,  savu roku pasākuma tapšanā pielika  horeogrāfi -  Gunta Skuja, Taiga Ludborža, Ieva Adāviča un Jānis Purviņš, „Pavasara nakts mistēriju" režisors un idejas autors Aivars Ikšelis. Visās izdarībās  sestdienas vakarā nolūkojās arī kultūras ministre Dace Melbārde, LNKC Dejas mākslas eksperte Maruta Alpa  un  Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis. Kopumā šim uzvedumam tika radītas 8 jaunas dejas, un kas zina – varbūt, kāda no šīm horeogrāfu jaunradēm „iedzīvosies” deju kolektīvu repertuāros.

 

Tajā Pavasarī tomēr ir kaut kas burvīgs, vienreizējs un neatkārtojams! Lai katram savi danči, savs prieks, pavasaris un savas mistērijas!

 

Foto – Arnis Jānis Zeltiņš

Pievienot komentāru