Jaunrades deju konkursa fināls Valmierā

Kļūdas ziņojums

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls menu_set_active_trail() (rinda 2385 no /home/olinslv/public_html/tda-zile.lv/includes/menu.inc).

 Patiesībā šis stāsts aizsākās pagājušā gada novembrī, kad Ogrē un Slampē norisinājās jaunrades konkursa pirmās atlases kārtas. Tajos piedalījās arī Zīles jaunieši un vidējie. Par prieku mums pašiem un visiem, kas līdzās, abi sastāvi izcīnīja ceļazīmi uz lielo finālu. Kā zināms, jaunrades deju konkurss Valmierā ir tā vieta, kur pulcējas jaunie un pieredzējušie horeogrāfi, tur tiek  noskatīti danči ne tikai Vispārējo Deju svētku repertuāram, bet arī mazāka mēroga notikumiem dejotāju pasākumu kalendāros. Tie ir svētki un deju „tirgus” vienlaikus.

 Zīlei Valmieras jaunrades deju konkurss  ir īpašs notikums  jau vairāku gadu garumā. Un ne bez panākumiem, jo 2012.gada rudenī tiek paziņots, ka Arta Puriņa (tajā laikā TDA Zīle repetitora un dejotāja, šobrīd VPDK „Zīle” vadītāja) deju „ Mūžam citas nemīlēšu” iekļauj Vispārējo Deju svētku repertuārā, bet tieši Valmierā šī deja tiek pamanīta un ievērota. Un  īpašs ir arī 2015.gads!

Ir atkal janvāris, un visa lielā Zīle posās uz Valmieru. Kā jau tas reizēm Zīlē mēdz gadīties, gluži nelaikā pats Liktenis izspēlē kādu ļaunu joku – pāris mēģinājumus pirms konkursa cieš Daigas potīte, un uzvaras gājienu uzsāk kāds vīruss, kas pieveic Dzintaru. Taču spītējot visādām nejaucībām, iedvesmojoties no Kristapa veidotā video un uzmundrinājumiem e-pastā, abos sastāvos dejotāji ir gatavi mācīties, cīnīties, nepadoties, lai tikai kolektīvs dotos uz Valmieru. Sestdienas rīts atausa saulains un skaists. Aprunājoties ar dejotājiem, secinājām, ka pēdējos gados ceļā uz Valmieru, mūs vienmēr ir pavadījusi saule, un tā ir laba zīme.  Piesnigušie meži, skaistais laiks,  idejas  pasākumam „Kaza kāpa debesīs”, smiekli un nesteidzīgas sarunas ir labs veids, kā brauciens top interesants mums pašiem, un tad jau arī galamērķis sasniegts. Dažām Zīlēm tā ir dzimtā pilsēta, un tieši Valmieras kultūras centra lielā skatuve ir vieta, kur sperti pirmie deju soļi.

Mēģinājums, kopīgais Zīles aplītis, palīdzīga roka un komandas darbs, mazliet satraukums, un tad tas mirklis ir klāt - horeogrāfes Lilijas Liporas radītais  „Tirgus dancis” Zīles jauniešu sniegumā uz lielās skatuves. Jāpiebilst, ka ar šo deju piedalījāmies konkursa daļā, kurā sevi pieteica jaunie horeogrāfi.  Dejas mīlestība, mirdzošas acis, centība,  prieks, aktierspēle, partneris un uzticēšanās, kāds negaidīts  un mazliet mulsinošs pārsteigums jau pašas dejas laikā, mūsu vidējo un skatītāju fantastiskais atbalsts – tās bija nebijušas emocijas un lielisks piedzīvojums. Kad savu esam padarījuši, laiks pusdienām  iemīļotajos „Rozmarīnos”, atpūtas brīdim, un tad jātur īkšķi un jāsūta labas domas mūsu vidējiem. Arī viņiem atbalsts ir ļoti vajadzīgs. Lai kā tur būtu ar slīdošajiem lakatiem, spiedīgām kurpēm, satraukumu, mūsu vidējie ir  skaisti, smaidīgi, danco no sirds un pilnā kājā, un sava kolektīva vadītāja vārdu nesa godam. Abas Arta dejas „Žepers” un „Ūsi, ūsi” prožektoru gaismās izskatījās  ne sliktāk kā „lielo grandu” sniegums. Labs darbs, kas padarīts, un nu jau jautrākā, draudzīgākā, nepiespiestākā gaisotnē abi kolektīvi gaidījām konkursa rezultātus. Kad bijām gana smējušies un iesildījuši pat deju placi, ieradās viņi – visa vērtētāju komanda ar jaunākajām ziņām no konkursa protokoliem. Un tā! Kategorijā – jaunie horeogrāfi, Lilijai Liporai, „Tirgus dancim” un Zīles jauniešiem 2.vieta!!! Par pārsteigumu mums pašiem, saņēmām arī uzņēmēja un kultūras darbinieka, ilggadēja jaunrades konkursa Valmierā atbalstītāja Pētera Dundura īpašo balvu. Un tad horeogrāfi ar pieredzi! Artis Puriņš, „Žepers”, Zīles vidējie – 3.vieta, bet tā kā citiem horeogrāfiem kategorijā „Latviešu tautas deju apdares”  godalgotās  vietas netika piešķirtas, un šajā kategorijā bijām vienīgie, tad mums pašiem tā ir pirmā vieta. Savukārt „Ūsi, ūsi” saņēma veicināšanas balvu.

Prieks, sajūsma, laime, patiesas aizkustinājuma asaras, dzirkstošs šampanietis, apsveikumi Lilijai un Artim, Vitai un Līgai, mums pašiem, gaviles – tādas dejotāju emocijas jau pašā vakarā, jaunrades konkursam izskanot. Tā nu ir iegadījies, ka šajā gadā no tā lielā Valmieras jaunrades  deju „tirgus plača” mājās pārvedām grozu ar saldu uzvaras garšu un sen nepiedzīvotām emocijām. Protams, mums vēl ir kur augt, taču šī brīža prieku izdzīvojam un izbaudām no sirds. Dienas noslēgumā un mājupceļā skanīgas dziesmas un jautri joki. Tāda nu bija mūsu sestdiena, kad devāmies uz jaunrades deju konkursu Valmierā.

 Jāpiemin, ka jaunrades konkursā sevi pieteica 15 jaunie autori, bet pieredzējušo autoru grupā žūrija vērtēja11 horeogrāfu paveikto. Konkursa finālā piedalījās tādi  kolektīvi kā Daiļrade, Dancis, Dancis (vidējā paaudze), Diždancis, Dzieti, Lielupe, Lielupe (vidējā paaudze), Līgo, Līgo (vidējā paaudze), Mārupieši, Ogre, Ogrēnietis, Pērle, Raksti, Randiņš, Rotaļa, Sadancis (Jēkabpils), Sen Līgo, Teiksma, Vīmyns, Zalktis, Zīle un Zīle (vidējā paaudze).

 Arī šajā reizē jauno un pieredzējušo horeogrāfu jaunrades vērtēja nopietna un  kompetenta komanda - Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku Goda virsvadītāja, horeogrāfe, Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas studiju prorektore, profesore Rita Spalva, Dziesmu un Deju svētku Goda virsvadītāja, horeogrāfe, Rīgas pilsētas deju kolektīvu virsvadītāja Ingrīda Edīte Saulīte, horeogrāfs, Tautas deju ansambļa „Teiksma” mākslinieciskais vadītājs, Rīgas pilsētas deju kolektīvu virsvadītājs Jānis Ērglis, horeogrāfe, „Indras Reinholdes kamerbaleta” mākslinieciskā vadītāja Indra Reinholde un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas horeogrāfijas katedras lektore Valda Vidzemniece. Pasākumu klātienē vēroja arī kultūras ministre Dace Melbārde.

Bet mēs, visa lielā Zīle, sakām Paldies mūsu vadītājiem – Vitai un Līgai, Artim un Katei, Lilijai Liporai, Ilgai Reizniecei, Ķekavas kultūras centram, mājās palicējiem, atbalstītājiem klātienē un attālināti, visām Zīlēm, kas svin un dzīvo Zīles dzīvi.

Post Scriptum no Zīles vidējiem!

"Saulainā janvāra sestdiena bija spraiga un emocijām bagāta, kad plecu pie pleca tika izdzīvota ik minūte. Lai arī savā meistarība vēl nespējam mēroties ar labākajiem Latvijas kolektīviem, savā garā esam kļuvuši stipri un uz Ķekavu atvedām divus diplomus - vienu par "Žeperi", kas ieguva trešo un vienlaicīgi vienīgo godalgoto vietu nominācijā "Latviešu tautas deju apdare", otru par "Ūsi, ūsi", kas ieguva veicināšanas balvu nominācijā "Latviešu skatuviskā deja"!

Paldies Artim par uzticēšanos, bezgalīgo pacietību un spēju lielas lietas saskatīt arī mazumiņā! Un mēs ceram, ka "Zīles" ovācijas un Ivettas izpildītais špagats diplomu saņemšanas brīdī Artim būs kā iedvesmas dzirksts jauniem horeogrāfijas meistardarbiem!" Tā pāris teikumos par sestdienā piedzīvoto stāsta Zīles vidējie.

Foto pie raksta: Kristaps Kļaviņš

 

 

 

 

Pievienot komentāru